Trion Punsch består av Erik Ronström, Maja Eriksson och Hedningarna-medlemmen Samuel Andersson. Tre unga men erfarna och nyskapande musiker som levererar ett efterlängtat sound inom folkgenren och röjer nya vägar för möten mellan folkmusik, liveelektronik och pop.
Punsch debutalbum klart för skivsläpp!
Maja Eriksson – sång, fiol och piano
Erik Ronström – gitarr‚ mandola och liveelektronik
Samuel Andersson – fioler‚ slagverk och liveelektronik
Releaskonserten kostar 60 kr i entré eller otroliga 100 kr inklusive skiva!)
Beskrivning:
AGATON ONSDAGAR
Klockan:
21:00
Beskrivning:
http://www.myspace.com/tandoorimusic
Vatten hämtade melodin och lät den rinna,
Eld gav den glöd och värme.
Av Jord fick den lugnet och modet,
Vind gav den viljan och friheten.
Tandoori Hills musik är inspirerad av världsmusik eller Tellus-toner om du vill. Melodierna, klangerna och rytmerna som blandas och möts i Tandoori Hill är till för att beröra, och stannar gärna kvar hos lyssnaren länge, änge. Spelglädje, intimitet, närvaro, dynamik och kraftfullhet är ingredienser som trivs i Tandoori Hills musik.
Bengt Jonasson • Banjo och kompositioner
Emma Reid • Fiol
Petter Berndalen • Slagverk
Emma Johansson • Flöjter
Tänk en fusion av punk, rock, balkan och turkiska musikklassiker fyllda med hjärta och smärta!
http://www.myspace.com/klubbeastnbul
Klubb East’n’bul House Band: 6 mannaband:
Vocals, percussion, guitar: Hakan Vreskala
Drums: Dijle Yigitbas/DJ Deelay
Keyboards: Ahmet Bukulmez
Bass: Berk Coban
Percussion: Taner Erdinc
Trumpet;
+
Guest Artists
Guest DJs
Bandavg; 100:-
Svenska:
Det turnerande festkonceptet Klubb East’n’bul låter dig upptäcka Istanbuls klubbliv på riktigt! Lämna Tarkanskivan, magdanspaltorna och passet hemma och följ med på en mental resa till Istanbuls små gränder, gatuförsäljare, heta klubbar och ösiga bröllopsfester. Hur det låter? Tänk en fusion av punk, rock, balkan och turkiska musikklassiker fyllda med hjärta och smärta! Husbandet som öser på med energi och fyller dansgolvet består av en sjungande trumvirtuos och en trummande DJ-virtuos. En av världens hetaste keyboardister på bröllopsmusikscenen, en nyupptäckt och rykande färsk talang på slagverk, samt på bas en fusionmästare av rang. DJ Deelay vänder plattor bakom skivspelarna och får dansgolvet att koka efter konserten.
Klockan:
21:00
Beskrivning:
The Zim-Traditional Unity
http://www.manluckerz.org eller www.zim-tu.se , email: info@manluckerz.org
http://www.myspace.com/thezimtraditionalunity
ManLuckerz and The Zim-Traditional Unity. Uppsala-Based Group Uppträder med ett nytt album Pandiri-Where I am-Där jag är!
Gruppen uppträder rutinerat med kraftfull dans och musik från Zimbabwe och består av 8 medlemmar med många talanger kombinerade med traditionell
inspiration från deras erfarenheter i Södra-Afrika och Sverige. Gruppen vill bygga en bro mellan zimbabwisk och svensk kultur inom kultur branschen.
Gruppen är blandad med zimbabwier, ungandier, mozambiqier, svenskar och från andra länder. Uppträtt på olika ställen i Sverige, och andra länder iEuropa, nästa år har gruppen planerat att åka och medverka i HIFA i Zimbabwe.